Stopnie w naszym klubie

W Bushi - Rybnickim Klubie Sportowy Karate Jiu-Jitsu obowiązuje aż 10 stopni uczniowskich kyu i 10 stopni mistrzowskich dan. Poszczególne stopnie uczniowskie zdobywa się zdając egzamin począwszy od 10 kyu do 1 kyu. Natomiast stopnie mistrzowskie są zdobywane w odwrotnej kolejności od 1 do 10 dan.
Kolory pasów nie są przypadkowe. Symbolizują powolny postęp, przechodzenia z jednego etapu do drugiego, opanowanie własnego umysłu, ciała i emocji. Idea kolorowych pasów pochodzi z judo - opracował je Jigoro Kano.
W naszym Klubie każdemu stopniowi uczniowskiemu odpowiadają kolory pasów, podobnie jak w judo. Jednak przejście z jednego koloru pasa (stopnia) na inny, poprzedzone jest uzupełnieniem pasa o belkę (pagon) w kolorze następnego pasa. Symbolizuje to stopniowe przechodzenie z niższego poziomu umiejętności i wiedzy na wyższy.
W Klubie Bushi wyróżnia się następującą gradację pasów uczniowskich:
- wszyscy początkujący bez stopnia - pas biały,
- 10 kyū pas żółty,
- 9 kyū pas żółty z pomarańczową belką,
- 8 kyū pas pomarańczowy,
- 7 kyū pas pomarańczowy z zieloną belką,
- 6 kyū pas zielony,
- 5 kyū pas zielony z niebieską belką,
- 4 kyū pas niebieski,
- 3 kyū pas niebieski z brązową belką,
- 2 kyū pas brązowy,
- 1 kyū pas brązowy z czarną belką.
Warto wspomnieć, że tradycyjne karate okinawańskie przywiązywało znikomą wagę do stopni. Najczęściej stosowane rozróżnienia dotyczyły podziału na:
- początkujących (biały pas),
- zaawansowanych (brązowy pas),
- mistrzów (czarny pas).
W ramach poszczególnych stylów karate czy jiu-jitsu nastąpiły bardzo różnie podziały stopni i odpowiadające im kolory pasów. Jedyną wspólną cechą, dotyczącą kolorów pasów w większości szkół, jest pozostawienie czarnego pasa dla wyróżniania mistrza, brązowego pasa dla zaawansowanych adeptów, a białego pasa dla początkujących uczniów.
Egzaminy w Bushi odbywają się raz w roku.
Niemniej jednak do egzaminu na wyższy stopień można przystępować nie wcześniej niż po roku od zdania poprzedniego.
Zakres umiejętności technicznych i wiedzy zdającego przedstawia Komisja Egzaminacyjna DAN, pół roku przed egzaminem.
Przystępować do egzaminu może każdy członek Klubu, lecz nie jest to obowiązkowe.
Co daje zdany egzamin?

W niektórych szkołach odpowiadają na to pytanie w żartobliwy sposób: „Wyższy stopień pozwala krócej pozostawać w ukłonie!”.
Dzięki kolorom pasa, młodsi ćwiczący wiedzą, że w razie potrzeby mogą zwrócić się o pomoc do wyższego stopniem ćwiczącego.
A tak na poważnie, to czasami treningi prowadzone są w podziale na grupy, właśnie ze wzg. na stopień zaawansowania ćwiczących i m.in. dlatego nadawane są stopnie,
bo w zależności od stopni naucza się wtedy różnych technik. Ponadto dzięki kolorom pasa, młodsi ćwiczący wiedzą, że w razie potrzeby mogą zwrócić się o pomoc do wyższego stopniem ćwiczącego.
W naszym Klubie egzaminy pozwalają przede wszystkim uświadomić sobie, jak wiele już potrafimy, ale także, jak wiele jeszcze musimy się nauczyć.
A nasi trenerzy często przypominają nam, aby nie przywiązywać, tak ogromnej wagi do koloru pasa, a jedynie do swych umiejętności,
bo na ulicy napastnik nigdy nie pyta: jaki masz pas?
Warunki panujące na egzaminie są zupełnie inne niż na zwykłym treningu. Wymagany jest większy wysiłek, szybkość i pojawia się adrenalina, a często również i stres. Powodem tego jest fakt, iż zdający oceniany jest przez kilkuosobową komisję, ponadto patrzą koledzy i koleżanki z Klubu, a często również zaproszeni mistrzowie z innych stylów. Ogólnie mówiąc pojawiają się warunki, które chociaż częściowo przypominają sytuację realnej obrony, której na zwykłym treningu trudno byłoby doświadczyć. Egzamin pozwala zatem przynajmniej trochę przygotować się na sytuację stresującą, która niewątpliwie występuje w przypadku prawdziwego zagrożenia.
Po zdanym egzaminie, doznajemy ogromnej satysfakcji, że daliśmy radę i otrzymujemy certyfikat potwierdzający posiadanie odpowiedniego stopnia, a taka pamiątka jest na całe życie.